Nichicon UCA2D220MPD1TD
UCA2D220MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UCA2D220MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCA2D220MPD1TD.pdf
Availability of UCA2D220MPD1TD
QUANTITY
UCA2D220MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCA2D220MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UCA2D220MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesCA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCA2D220MPD1TD
Related LinksUCA2D22, UCA2D220MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UCA2D220MPD1TD Details Description
Related parts for UCA2D220MPD1TD
DECODER/DEMUX 1-OF-4 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 5.03A 14 MOHM TH datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
SNSW 10.1A SLDR NONE HIFORCE datasheet.pdf
THERMAL PAD 20X10X1MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT .1A 30V datasheet.pdf