Nichicon UCA2D330MHD
UCA2D330MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCA2D330MHD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCA2D330MHD.pdf
Availability of UCA2D330MHD
QUANTITY
UCA2D330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCA2D330MHD
Internal Part NumberEIS-UCA2D330MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCA
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCA2D330MHD
Related LinksUCA2D, UCA2D330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCA2D330MHD Details Description
Related parts for UCA2D330MHD
RES SMD 22K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
NYLON MULTI 3/4" BLACK 75' datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SINGLE-ENDED BUS TXRX 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf