Nichicon UCA2E470MHD6TN
UCA2E470MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UCA2E470MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UCA2E470MHD6TN.pdf
Availability of UCA2E470MHD6TN
QUANTITY
UCA2E470MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UCA2E470MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UCA2E470MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCA2E470MHD6TN
Related LinksUCA2E47, UCA2E470MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UCA2E470MHD6TN Details Description
Related parts for UCA2E470MHD6TN
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf