Nichicon UCA2G220MHD1TO
UCA2G220MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UCA2G220MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCA2G220MHD1TO.pdf
Availability of UCA2G220MHD1TO
QUANTITY
UCA2G220MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UCA2G220MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UCA2G220MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current430mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCA2G220MHD1TO
Related LinksUCA2G22, UCA2G220MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UCA2G220MHD1TO Details Description
Related parts for UCA2G220MHD1TO
NUT DRIVER HEX SOCKET 8MM 9.45" datasheet.pdf
IC Z8 32K OTP 16MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 1.2KVDC AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
LED ASMT-JX3X NEU WHT 4000K 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SL 7.62HP/05/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X38MM 2WR datasheet.pdf