Nichicon UCA2V100MPD
UCA2V100MPD picture photo
Mfg. Part Number
UCA2V100MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UCA2V100MPD.pdf
Availability of UCA2V100MPD
QUANTITY
UCA2V100MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCA2V100MPD
Internal Part NumberEIS-UCA2V100MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCA
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCA2V100MPD
Related LinksUCA2V, UCA2V100MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UCA2V100MPD Details Description
Related parts for UCA2V100MPD
TRANSFORMER PULSE 10MH 2.3DCR datasheet.pdf
IC TXRX LEVEL SHIFT 3ST 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE POWERSO10 datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS 1.0MM R/A T/H datasheet.pdf