Nichicon UCB1A221MNL1GS
UCB1A221MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCB1A221MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UCB1A221MNL1GS.pdf
Availability of UCB1A221MNL1GS
QUANTITY
UCB1A221MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCB1A221MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UCB1A221MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current141mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCB1A221MNL1GS
Related LinksUCB1A22, UCB1A221MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCB1A221MNL1GS Details Description
Related parts for UCB1A221MNL1GS
RES SMD 36 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 130A DC datasheet.pdf
TOOL HAND DBL ACT PIDG 20-24AWG datasheet.pdf
"C" ACT PLAN R=41 FOR 170 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
AB 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
24-bit, 96kHz ADC with 4 Channel I/P Multiplexer IC datasheet.pdf