Nichicon UCB1A330MCL1GS
UCB1A330MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCB1A330MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UCB1A330MCL1GS.pdf
Availability of UCB1A330MCL1GS
QUANTITY
UCB1A330MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCB1A330MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCB1A330MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCB1A330MCL1GS
Related LinksUCB1A33, UCB1A330MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCB1A330MCL1GS Details Description
Related parts for UCB1A330MCL1GS
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 92POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 10MM datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM VERT OR datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf