Nichicon UCB1C101MCL1GS
UCB1C101MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCB1C101MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UCB1C101MCL1GS.pdf
Availability of UCB1C101MCL1GS
QUANTITY
UCB1C101MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCB1C101MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCB1C101MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current81mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.343" (8.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCB1C101MCL1GS
Related LinksUCB1C10, UCB1C101MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCB1C101MCL1GS Details Description
Related parts for UCB1C101MCL1GS
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 70 POS datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 98POS VERT PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC INTERFACE CARD MP 48-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf