Nichicon UCB1C470MCL1GS
UCB1C470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCB1C470MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UCB1C470MCL1GS.pdf
Availability of UCB1C470MCL1GS
QUANTITY
UCB1C470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCB1C470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCB1C470MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCB1C470MCL1GS
Related LinksUCB1C47, UCB1C470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCB1C470MCL1GS Details Description
Related parts for UCB1C470MCL1GS
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 30A WPAK datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 44DIP 0.6 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 62 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HDR 34POS S L 2 9MM datasheet.pdf
100UF 35V 8X11,5 datasheet.pdf