Texas Instruments UCC25600D
UCC25600D picture photo
Mfg. Part Number
UCC25600D
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR ISO PWM VM 8-SOIC
Datasheet Download
UCC25600D.pdf
Availability of UCC25600D
QUANTITY
UCC25600D Order Process
Ship out your order
Specifications of UCC25600D
Internal Part NumberEIS-UCC25600D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED General Illumination Solutions
Dual-Mode Bluetooth
Manufacturer Product PageUCC25600D Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTube
Number of Outputs2
Frequency - Max380kHz
Duty Cycle50%
Voltage - Supply11.5 V ~ 18 V
BuckNo
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCC25600D
Related LinksUCC2, UCC25600D Datasheet, Texas Instruments Distributor
UCC25600D Details Description
Related parts for UCC25600D
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM NPN-NO UNSHLD datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 500MM 1.13 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf