Texas Instruments UCC27221PWPRG4
UCC27221PWPRG4 picture photo
Mfg. Part Number
UCC27221PWPRG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC SYNC BUCK DRIVER HS 14HTSSOP
Datasheet Download
UCC27221PWPRG4.pdf
Availability of UCC27221PWPRG4
QUANTITY
UCC27221PWPRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCC27221PWPRG4
Internal Part NumberEIS-UCC27221PWPRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ConfigurationHigh and Low Side, Synchronous
Input TypeInverting
Delay Time48ns
Current - Peak3.3A
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)-
Voltage - Supply3.7 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package14-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCC27221PWPRG4
Related LinksUCC2722, UCC27221PWPRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UCC27221PWPRG4 Details Description
Related parts for UCC27221PWPRG4
CONN INTERFACE SEAL 12POS UMNL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CARD RACK KIT 5UX19X12 FRAME datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
25+25 WAY M VERT BM SMT datasheet.pdf
IC MRAM 4MBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
IC REG 15V 3A STEP DOWN 28-TSSOP datasheet.pdf