Nichicon UCD1A680MCL1GS
UCD1A680MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1A680MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UCD1A680MCL1GS.pdf
Availability of UCD1A680MCL1GS
QUANTITY
UCD1A680MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1A680MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1A680MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1A680MCL1GS
Related LinksUCD1A68, UCD1A680MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1A680MCL1GS Details Description
Related parts for UCD1A680MCL1GS
CONN RCPT EUROCRD 96POS 13MM PCB datasheet.pdf
C3X/C4X CODE COM TLS PC REL 4.10 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PHOTOTRANSIST FLAT CLR MINI SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 12.75A 4 MOHM datasheet.pdf