Nichicon UCD1C471MCL6GS
UCD1C471MCL6GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1C471MCL6GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UCD1C471MCL6GS.pdf
Availability of UCD1C471MCL6GS
QUANTITY
UCD1C471MCL6GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1C471MCL6GS
Internal Part NumberEIS-UCD1C471MCL6GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUCD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.323" (8.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1C471MCL6GS
Related LinksUCD1C47, UCD1C471MCL6GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1C471MCL6GS Details Description
Related parts for UCD1C471MCL6GS
RES 910 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS SCREW datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 58MM datasheet.pdf