Nichicon UCD1E681MCL1GS
UCD1E681MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1E681MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UCD1E681MCL1GS.pdf
Availability of UCD1E681MCL1GS
QUANTITY
UCD1E681MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1E681MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1E681MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUCD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current475mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1E681MCL1GS
Related LinksUCD1E68, UCD1E681MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1E681MCL1GS Details Description
Related parts for UCD1E681MCL1GS
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 25A 32VAC/VDC datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
LABEL 3 X 4" GREEN 1000/PK datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 33 OHM 6SIP datasheet.pdf
NSCC RCPT CONN 1.5 WHT 10CKT datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf