Nichicon UCD1K101MNQ1MS
UCD1K101MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1K101MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
UCD1K101MNQ1MS.pdf
Availability of UCD1K101MNQ1MS
QUANTITY
UCD1K101MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1K101MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UCD1K101MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance320 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1K101MNQ1MS
Related LinksUCD1K10, UCD1K101MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1K101MNQ1MS Details Description
Related parts for UCD1K101MNQ1MS
TOOL HIGH DENSITY CRIMP datasheet.pdf
BAG ESD SHLD 10X12" MET-IN datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 63VAC 32VDC datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
FUSE 300A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ACCESSORY PIN DRIVE 3300 NI datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf