Murata Electronics North America UCE-1.8/30-D48NB-C
UCE-1.8/30-D48NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UCE-1.8/30-D48NB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 54W 1.8V 30A
Datasheet Download
UCE-1.8/30-D48NB-C.pdf
Availability of UCE-1.8/30-D48NB-C
QUANTITY
UCE-1.8/30-D48NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UCE-1.8/30-D48NB-C
Internal Part NumberEIS-UCE-1.8/30-D48NB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Feb/2014
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUCE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series54W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max54W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCE-1.8/30-D48NB-C
Related LinksUCE-1.8/3, UCE-1.8/30-D48NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UCE-1.8/30-D48NB-C Details Description
Related parts for UCE-1.8/30-D48NB-C
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 445MA 1 OHM TH datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf