Murata Electronics North America UCH-3.3/30-D48NB-C
UCH-3.3/30-D48NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UCH-3.3/30-D48NB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 99W 3.3V 30A
Datasheet Download
UCH-3.3/30-D48NB-C.pdf
Availability of UCH-3.3/30-D48NB-C
QUANTITY
UCH-3.3/30-D48NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UCH-3.3/30-D48NB-C
Internal Part NumberEIS-UCH-3.3/30-D48NB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Feb/2014
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUCH
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series99W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.40" H (61.0mm x 58.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCH-3.3/30-D48NB-C
Related LinksUCH-3.3/3, UCH-3.3/30-D48NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UCH-3.3/30-D48NB-C Details Description
Related parts for UCH-3.3/30-D48NB-C
JUMPER-H1504TR/A3049G/H1504TR 2" datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 200CPR TH 1/4" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 16V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK datasheet.pdf
LPP 7.50/90/4 OG datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 4S, 24VAC/DC datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 150 OHM 16DRT datasheet.pdf
IC BATT PROTECTION LI-ION SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf