Nichicon UCL1A221MCL6GS
UCL1A221MCL6GS picture photo
Mfg. Part Number
UCL1A221MCL6GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UCL1A221MCL6GS.pdf
Availability of UCL1A221MCL6GS
QUANTITY
UCL1A221MCL6GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCL1A221MCL6GS
Internal Part NumberEIS-UCL1A221MCL6GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCL1A221MCL6GS
Related LinksUCL1A22, UCL1A221MCL6GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCL1A221MCL6GS Details Description
Related parts for UCL1A221MCL6GS
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 750MA 80 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS W/PIN WALL datasheet.pdf
RES 60.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf