Nichicon UCL1A471MCL6GS
UCL1A471MCL6GS picture photo
Mfg. Part Number
UCL1A471MCL6GS
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UCL1A471MCL6GS.pdf
Availability of UCL1A471MCL6GS
QUANTITY
UCL1A471MCL6GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCL1A471MCL6GS
Internal Part NumberEIS-UCL1A471MCL6GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCL1A471MCL6GS
Related LinksUCL1A47, UCL1A471MCL6GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCL1A471MCL6GS Details Description
Related parts for UCL1A471MCL6GS
FIXED IND 4.7UH 1.8A 103.7 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 14M datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 80POS DL VERT SMD datasheet.pdf
PROTECTOR MODULE SEALED datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 44LGA datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2MM T/H datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 15A TO220AC datasheet.pdf