Nichicon UCL1V100MCL1GS
UCL1V100MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCL1V100MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UCL1V100MCL1GS.pdf
Availability of UCL1V100MCL1GS
QUANTITY
UCL1V100MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCL1V100MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCL1V100MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCL1V100MCL1GS
Related LinksUCL1V10, UCL1V100MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCL1V100MCL1GS Details Description
Related parts for UCL1V100MCL1GS
TAG/SIGN WARN/LOCKOUT SWITCHS(2) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
IC REG BUCK 7.5V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 80MA 27 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
D-SUB NM PIN SLDR datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf