Semtech UCLAMP3601P.TNT
UCLAMP3601P.TNT picture photo
Mfg. Part Number
UCLAMP3601P.TNT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 60VC
Datasheet Download
UCLAMP3601P.TNT.pdf
Availability of UCLAMP3601P.TNT
QUANTITY
UCLAMP3601P.TNT Order Process
Ship out your order
Specifications of UCLAMP3601P.TNT
Internal Part NumberEIS-UCLAMP3601P.TNT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q100, uClamp®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp60V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A (1.2/50µs)
Power - Peak Pulse125W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency25pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Supplier Device PackageSLP1006P2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCLAMP3601P.TNT
Related LinksUCLAMP3, UCLAMP3601P.TNT Datasheet, Semtech Distributor
UCLAMP3601P.TNT Details Description
Related parts for UCLAMP3601P.TNT
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40MSPS DUAL 64-TQFP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 16POWERSO datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf