Nichicon UCM1H331MNL1GS
UCM1H331MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCM1H331MNL1GS
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UCM1H331MNL1GS.pdf
Availability of UCM1H331MNL1GS
QUANTITY
UCM1H331MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCM1H331MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UCM1H331MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCM1H331MNL1GS
Related LinksUCM1H33, UCM1H331MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCM1H331MNL1GS Details Description
Related parts for UCM1H331MNL1GS
IC FPGA 147 I/O 208RQFP datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIFI 5250MHZ datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY SEQUENCER 8VSSOP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.63V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GOLD R/A .100 datasheet.pdf
MIC MK IV CAP 13P WTH COV datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.17A 100.9 MOHM datasheet.pdf