Murata Electronics North America UCP-12/5-D48
UCP-12/5-D48 picture photo
Mfg. Part Number
UCP-12/5-D48
Manufacturer
Product Category
MURATA Components
Brief Description
40-75 Watt, DC/DC Converters
Datasheet Download
UCP-12/5-D48.pdf
Availability of UCP-12/5-D48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UCP-12/5-D48 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCP-12/5-D48
Internal Part NumberEIS-UCP-12/5-D48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by MURATA
Delivery TimeIn stock, ship UCP-12/5-D48 today.
SeriesUCP-12/
Marking / SymbolEmail us
Tolerance-
Capacitance-
Features-
Voltage-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingReel / Bag
Package Case TypeORIGINAL
SPQ (Standard Package Quantity)-
MOQ1 Piece
ApplicationElectronic Device
Alternative Part (Replacement)EIS-UCP-12/5-D48
Country of OriginJAPAN/THAILAND/USA/CN
Weight0.0005kg
Additional ServicesReel and tape, testing services
DistributorEIS COMPONENTS
MURATA Product CategoryMURATA Components
Related LinksUCP-12, UCP-12/5-D48 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UCP-12/5-D48 Details Description
Related parts for UCP-12/5-D48
RES NTWRK 27 RES MULT OHM 36LBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC CONV LCD BOOST SOT23-6 datasheet.pdf
POWER PIN DIN FORMAT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
MITYSOM-1808F SOM AM1808 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf