Nichicon UCP2W121MHD
UCP2W121MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCP2W121MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UCP2W121MHD.pdf
Availability of UCP2W121MHD
QUANTITY
UCP2W121MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCP2W121MHD
Internal Part NumberEIS-UCP2W121MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCP
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current820mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCP2W121MHD
Related LinksUCP2W, UCP2W121MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCP2W121MHD Details Description
Related parts for UCP2W121MHD
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 12MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf