Nichicon UCP2W680MHD
UCP2W680MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCP2W680MHD
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UCP2W680MHD.pdf
Availability of UCP2W680MHD
QUANTITY
UCP2W680MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCP2W680MHD
Internal Part NumberEIS-UCP2W680MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCP2W680MHD
Related LinksUCP2W, UCP2W680MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCP2W680MHD Details Description
Related parts for UCP2W680MHD
08P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
IC MEASURING RECEIVER RF 8-MSOP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR DUAL RS232 5V 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 86A DPAK datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL2+ DUAL 24QFN datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-23 datasheet.pdf
HDR VER POL & LAT-2P3S S-AFT datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON N 4.5-6MM WHITE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf