Nichicon UCPW6101MHD
UCPW6101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCPW6101MHD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UCPW6101MHD.pdf
Availability of UCPW6101MHD
QUANTITY
UCPW6101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCPW6101MHD
Internal Part NumberEIS-UCPW6101MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCPW6101MHD
Related LinksUCPW6, UCPW6101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCPW6101MHD Details Description
Related parts for UCPW6101MHD
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X6S 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 12MSOP datasheet.pdf
RECEPTACLE CONTACT 2X18 AWG datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD 2.1MP 32CDIP datasheet.pdf
2M REMOVAL TWEEZER M81969/8-10 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
470UF 35V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf