Nichicon UCPW6330MPD
UCPW6330MPD picture photo
Mfg. Part Number
UCPW6330MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UCPW6330MPD.pdf
Availability of UCPW6330MPD
QUANTITY
UCPW6330MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCPW6330MPD
Internal Part NumberEIS-UCPW6330MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCP
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCPW6330MPD
Related LinksUCPW6, UCPW6330MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UCPW6330MPD Details Description
Related parts for UCPW6330MPD
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ2 M25 datasheet.pdf
EXTRUSION REAR HORIZONTAL 9.80" datasheet.pdf
CHARGER 4 709R,712,715 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA USSMINI datasheet.pdf
CONN HEADER 4PR 6COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf