Murata Electronics North America UCQ-2.5/40-D24PB-C
UCQ-2.5/40-D24PB-C picture photo
Mfg. Part Number
UCQ-2.5/40-D24PB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 100W 2.5V 40A
Datasheet Download
UCQ-2.5/40-D24PB-C.pdf
Availability of UCQ-2.5/40-D24PB-C
QUANTITY
UCQ-2.5/40-D24PB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UCQ-2.5/40-D24PB-C
Internal Part NumberEIS-UCQ-2.5/40-D24PB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Feb/2014
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUCQ
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.40" H (58.4mm x 36.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCQ-2.5/40-D24PB-C
Related LinksUCQ-2.5/4, UCQ-2.5/40-D24PB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UCQ-2.5/40-D24PB-C Details Description
Related parts for UCQ-2.5/40-D24PB-C
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672BGA datasheet.pdf
4028-2 W/2 4020 IN BOTTOM POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN RECP datasheet.pdf
ANTENNA 418MHZ 1/4WAVE WHIP SMA datasheet.pdf