Rohm Semiconductor UCR03EVPFLR680
UCR03EVPFLR680 picture photo
Mfg. Part Number
UCR03EVPFLR680
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
UCR03EVPFLR680.pdf
Availability of UCR03EVPFLR680
QUANTITY
UCR03EVPFLR680 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR03EVPFLR680
Internal Part NumberEIS-UCR03EVPFLR680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR03EVPFLR680
Related LinksUCR03EV, UCR03EVPFLR680 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR03EVPFLR680 Details Description
Related parts for UCR03EVPFLR680
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DESIGN MED HOOKS 2 HOOKS 4 STRIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOX ABS BLK/YLW 3.16"L X 4.17"W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES 16K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf