Rohm Semiconductor UCR03EVPFLR750
UCR03EVPFLR750 picture photo
Mfg. Part Number
UCR03EVPFLR750
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
UCR03EVPFLR750.pdf
Availability of UCR03EVPFLR750
QUANTITY
UCR03EVPFLR750 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR03EVPFLR750
Internal Part NumberEIS-UCR03EVPFLR750
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR03EVPFLR750
Related LinksUCR03EV, UCR03EVPFLR750 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR03EVPFLR750 Details Description
Related parts for UCR03EVPFLR750
RES 0.03 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE XFRMR ETHERNET LAN 40SOIC datasheet.pdf
SW SNPACT SPDT 125VAC 6A SEALED datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 9 POS 1.0MM datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf