Rohm Semiconductor UCR03EWPFSR036
UCR03EWPFSR036 picture photo
Mfg. Part Number
UCR03EWPFSR036
Brief Description
RES SMD 0.036 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
UCR03EWPFSR036.pdf
Availability of UCR03EWPFSR036
QUANTITY
UCR03EWPFSR036 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR03EWPFSR036
Internal Part NumberEIS-UCR03EWPFSR036
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.036
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height0.024" (0.60mm)