Rohm Semiconductor UCR03EWPFSR036
UCR03EWPFSR036 picture photo
Mfg. Part Number
UCR03EWPFSR036
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.036 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
UCR03EWPFSR036.pdf
Availability of UCR03EWPFSR036
QUANTITY
UCR03EWPFSR036 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR03EWPFSR036
Internal Part NumberEIS-UCR03EWPFSR036
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.036
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR03EWPFSR036
Related LinksUCR03EW, UCR03EWPFSR036 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR03EWPFSR036 Details Description
Related parts for UCR03EWPFSR036
TAPE MASKING NATURAL 36MM X 55M datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
POT 200K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf