Murata Electronics North America UCR100-120-T72-S-C
UCR100-120-T72-S-C picture photo
Mfg. Part Number
UCR100-120-T72-S-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 10A 120W
Datasheet Download
UCR100-120-T72-S-C.pdf
Availability of UCR100-120-T72-S-C
QUANTITY
UCR100-120-T72-S-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR100-120-T72-S-C
Internal Part NumberEIS-UCR100-120-T72-S-C
TypeIsolated
Voltage - Input16.8 ~ 137.5 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 10A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86.5%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.77" L x 4.37" W x 0.78" H (171.9mm x 111.0mm x 19.8mm)
Power (Watts) - Max120W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR100-120-T72-S-C
Related LinksUCR100-12, UCR100-120-T72-S-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UCR100-120-T72-S-C Details Description
Related parts for UCR100-120-T72-S-C
RES SMD 178 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 6A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 27.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 160UH 111MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf