Murata Electronics North America UCR100-240-T72-C
UCR100-240-T72-C picture photo
Mfg. Part Number
UCR100-240-T72-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 5.5A 132W
Datasheet Download
UCR100-240-T72-C.pdf
Availability of UCR100-240-T72-C
QUANTITY
UCR100-240-T72-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR100-240-T72-C
Internal Part NumberEIS-UCR100-240-T72-C
TypeIsolated
Voltage - Input16.8 ~ 137.5 V
Output24V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)24 VDC @ 5.5A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.77" L x 4.37" W x 0.78" H (171.9mm x 111.0mm x 19.8mm)
Power (Watts) - Max132W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR100-240-T72-C
Related LinksUCR100-2, UCR100-240-T72-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UCR100-240-T72-C Details Description
Related parts for UCR100-240-T72-C
RES 6.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS40K/MC40M/MCG40K datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
FIXED BRIDGE datasheet.pdf
TWEEZER FLAT ROUNDED 5.00" datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf