Rohm Semiconductor UCR10EVHFSR025
UCR10EVHFSR025 picture photo
Mfg. Part Number
UCR10EVHFSR025
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
UCR10EVHFSR025.pdf
Availability of UCR10EVHFSR025
QUANTITY
UCR10EVHFSR025 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR10EVHFSR025
Internal Part NumberEIS-UCR10EVHFSR025
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR10EVHFSR025
Related LinksUCR10EV, UCR10EVHFSR025 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR10EVHFSR025 Details Description
Related parts for UCR10EVHFSR025
ICBATTERY CHARGER CTRLR 28-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.4A 98 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 8-DFN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 3POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 4SIP datasheet.pdf
MA-1APCC 1N/C 4P DC M12 CONN datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 44POS THRUHL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf