Rohm Semiconductor UCR10EVHJSR015
UCR10EVHJSR015 picture photo
Mfg. Part Number
UCR10EVHJSR015
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
UCR10EVHJSR015.pdf
Availability of UCR10EVHJSR015
QUANTITY
UCR10EVHJSR015 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR10EVHJSR015
Internal Part NumberEIS-UCR10EVHJSR015
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient50/ +450ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR10EVHJSR015
Related LinksUCR10EV, UCR10EVHJSR015 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR10EVHJSR015 Details Description
Related parts for UCR10EVHJSR015
MOSFET P-CH 60V 17A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
STRNGLT 212.75' 12-3 60 20' LEAD datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI ABSO 3.3V SMT datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR RA datasheet.pdf
06 MODII HORZ DR CE 100CL/115 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
INDUCTOR, 7.6 X 6.9 X 3.0, 47 UH datasheet.pdf