Rohm Semiconductor UCR10EVHJSR022
UCR10EVHJSR022 picture photo
Mfg. Part Number
UCR10EVHJSR022
Brief Description
RES SMD 0.022 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
UCR10EVHJSR022.pdf
Availability of UCR10EVHJSR022
QUANTITY
UCR10EVHJSR022 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR10EVHJSR022
Internal Part NumberEIS-UCR10EVHJSR022
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.022
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR10EVHJSR022
Related LinksUCR10EV, UCR10EVHJSR022 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR10EVHJSR022 Details Description
Related parts for UCR10EVHJSR022
IDC CABLE - MSD40K/MC40G/MCG40K datasheet.pdf
RES SMD 6.04M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED MT VERT 0.540" 2LD NYL WH datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf