Rohm Semiconductor UCR10EVHJSR051
UCR10EVHJSR051 picture photo
Mfg. Part Number
UCR10EVHJSR051
Brief Description
RES SMD 0.051 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
UCR10EVHJSR051.pdf
Availability of UCR10EVHJSR051
QUANTITY
UCR10EVHJSR051 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR10EVHJSR051
Internal Part NumberEIS-UCR10EVHJSR051
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.051
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR10EVHJSR051
Related LinksUCR10EV, UCR10EVHJSR051 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR10EVHJSR051 Details Description
Related parts for UCR10EVHJSR051
FIXED IND 50UH 4.9A 32.6 MOHM TH datasheet.pdf