Rohm Semiconductor UCR18EVHJSR015
UCR18EVHJSR015 picture photo
Mfg. Part Number
UCR18EVHJSR015
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
UCR18EVHJSR015.pdf
Availability of UCR18EVHJSR015
QUANTITY
UCR18EVHJSR015 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR18EVHJSR015
Internal Part NumberEIS-UCR18EVHJSR015
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR18EVHJSR015
Related LinksUCR18EV, UCR18EVHJSR015 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR18EVHJSR015 Details Description
Related parts for UCR18EVHJSR015
TERM BLOCK ISOLATOR BRIDGE 10POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8TSSOP datasheet.pdf
PLUNGER SQ 14 X 14 X 9.7MM HT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
RES 866K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDR RA 12POS 2.54MM datasheet.pdf