Rohm Semiconductor UCR18EVHJSR050
UCR18EVHJSR050 picture photo
Mfg. Part Number
UCR18EVHJSR050
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
UCR18EVHJSR050.pdf
Availability of UCR18EVHJSR050
QUANTITY
UCR18EVHJSR050 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR18EVHJSR050
Internal Part NumberEIS-UCR18EVHJSR050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR18EVHJSR050
Related LinksUCR18EV, UCR18EVHJSR050 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR18EVHJSR050 Details Description
Related parts for UCR18EVHJSR050
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
IC AMP RF GP 6000MHZ 5V SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf