Nichicon UCS2D680MHD1TO
UCS2D680MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UCS2D680MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCS2D680MHD1TO.pdf
Availability of UCS2D680MHD1TO
QUANTITY
UCS2D680MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UCS2D680MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UCS2D680MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCS2D680MHD1TO
Related LinksUCS2D68, UCS2D680MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UCS2D680MHD1TO Details Description
Related parts for UCS2D680MHD1TO
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FILTER ACT MPU PROG 24-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 34POS .35M datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IMPACT 4X8 ORTHO OPEN DUAL WALL datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 10pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf