Nichicon UCS2E820MHD1TN
UCS2E820MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UCS2E820MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UCS2E820MHD1TN.pdf
Availability of UCS2E820MHD1TN
QUANTITY
UCS2E820MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UCS2E820MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UCS2E820MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCS2E820MHD1TN
Related LinksUCS2E82, UCS2E820MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UCS2E820MHD1TN Details Description
Related parts for UCS2E820MHD1TN
RES SMD 1.6K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/5V/ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.01A 5V datasheet.pdf
MICRO 15C P 120" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 120 OHM 14SOIC datasheet.pdf
AIRFRAME COMPOSITE W datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 20% 1600VDC datasheet.pdf