Nichicon UCS2G220MHD
UCS2G220MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCS2G220MHD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCS2G220MHD.pdf
Availability of UCS2G220MHD
QUANTITY
UCS2G220MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCS2G220MHD
Internal Part NumberEIS-UCS2G220MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCS
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCS2G220MHD
Related LinksUCS2G, UCS2G220MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCS2G220MHD Details Description
Related parts for UCS2G220MHD
BOX ABS GRAY 5.31"L X 2.94"W datasheet.pdf
IC MONITOR SUPPLY QUAD 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CH20M BUS-PROFIL TS 35X15/500 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X27.6V 5V 155W datasheet.pdf