Nichicon UCS2G470MHD1TN
UCS2G470MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UCS2G470MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCS2G470MHD1TN.pdf
Availability of UCS2G470MHD1TN
QUANTITY
UCS2G470MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UCS2G470MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UCS2G470MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesCS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.18A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCS2G470MHD1TN
Related LinksUCS2G47, UCS2G470MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UCS2G470MHD1TN Details Description
Related parts for UCS2G470MHD1TN
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 12NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
TFLEX 740 18" X 18" datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 11POS datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .050" T/H GOLD datasheet.pdf
INSERT FMALE 4+4POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf