Nichicon UCS2W680MNY9
UCS2W680MNY9 picture photo
Mfg. Part Number
UCS2W680MNY9
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UCS2W680MNY9.pdf
Availability of UCS2W680MNY9
QUANTITY
UCS2W680MNY9 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCS2W680MNY9
Internal Part NumberEIS-UCS2W680MNY9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCS
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCS2W680MNY9
Related LinksUCS2W6, UCS2W680MNY9 Datasheet, Nichicon Distributor
UCS2W680MNY9 Details Description
Related parts for UCS2W680MNY9
IDC CABLE - MSC34K/MC34M/MCS34K datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC26K/MC26M/MCG26K datasheet.pdf
CONN SOCKET PQFP 100POS TIN-LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CABLE CONN TWIN 3POLE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 60POS THRUHL datasheet.pdf