Nichicon UCW1E471MNL1GS
UCW1E471MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCW1E471MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UCW1E471MNL1GS.pdf
Availability of UCW1E471MNL1GS
QUANTITY
UCW1E471MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCW1E471MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UCW1E471MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current425mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCW1E471MNL1GS
Related LinksUCW1E47, UCW1E471MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCW1E471MNL1GS Details Description
Related parts for UCW1E471MNL1GS
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 90MA SOT323 datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 60MM datasheet.pdf
IC DDR3 4G 1600MT/S 78BGA datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf