Nichicon UCW1E471MNL1GS
UCW1E471MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCW1E471MNL1GS
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UCW1E471MNL1GS.pdf
Availability of UCW1E471MNL1GS
QUANTITY
UCW1E471MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCW1E471MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UCW1E471MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current425mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCW1E471MNL1GS
Related LinksUCW1E47, UCW1E471MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCW1E471MNL1GS Details Description
Related parts for UCW1E471MNL1GS
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BATTERY PACK 8.4V 3200MAH NIMH datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CBL 26POS 0.5MM JMPR TYPE D 3" datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SITARA 375MHZ 176HLQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf