Nichicon UCX1E182MNS1ZD
UCX1E182MNS1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UCX1E182MNS1ZD
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UCX1E182MNS1ZD.pdf
Availability of UCX1E182MNS1ZD
QUANTITY
UCX1E182MNS1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCX1E182MNS1ZD
Internal Part NumberEIS-UCX1E182MNS1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package60
SeriesCX
PackagingTray
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCX1E182MNS1ZD
Related LinksUCX1E18, UCX1E182MNS1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UCX1E182MNS1ZD Details Description
Related parts for UCX1E182MNS1ZD
CONN HEADER 11POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 17POS datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf