Nichicon UCX1V182MNS1MS
UCX1V182MNS1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCX1V182MNS1MS
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UCX1V182MNS1MS.pdf
Availability of UCX1V182MNS1MS
QUANTITY
UCX1V182MNS1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCX1V182MNS1MS
Internal Part NumberEIS-UCX1V182MNS1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package75
SeriesCX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCX1V182MNS1MS
Related LinksUCX1V18, UCX1V182MNS1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCX1V182MNS1MS Details Description
Related parts for UCX1V182MNS1MS
RES SMD 2.26M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 19.6608MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR VERT V-2 20CKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC DIVIDER LVPECL 16-SOIC datasheet.pdf
PMR7 METAL RACEWAY BUSHING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf