Nichicon UCY2C151MHD3
UCY2C151MHD3 picture photo
Mfg. Part Number
UCY2C151MHD3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UCY2C151MHD3.pdf
Availability of UCY2C151MHD3
QUANTITY
UCY2C151MHD3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2C151MHD3
Internal Part NumberEIS-UCY2C151MHD3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current945mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2C151MHD3
Related LinksUCY2C1, UCY2C151MHD3 Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2C151MHD3 Details Description
Related parts for UCY2C151MHD3
MOSFET N-CH 100V 27A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 5NS 100TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CANMDM-37SH046P datasheet.pdf
SCR 2000V 1857A B-PUK datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.402 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf